Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Zalety zielonego dachu

Stosowanie zielonych dachów, czyli pokryć dachowych, na których sadzi się roślinność jest bardzo ciekawym pomysłem, który nie tylko zwiększa estetykę przestrzeni miejskiej, ale również jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem.

Plusy zielonego dachu

Zielony dach pochłania nawet do 20% pyłów zawieszonych rocznie, zatem przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Stanowi dodatkową warstwę izolacyjną. Dzięki użyciu takiej technologii można znacząco zmniejszyć hałas w budynku dobiegający z ulicy, gdyż zielony dach charakteryzuje się również zwiększoną izolacją akustyczną. Pochłaniając znaczną ilość opadów, nawet 50%, przyczynia się do spływania mniejszej ilości wód opadowych do kanalizacji, a tym samym stanowi istotną ochronę przeciwpowodziową.

Oszczędność na zadaszeniu

Zielony dach zmniejsza również ryzyko zerwania dachu przy bardzo silnym wietrze. Znacząco obniża koszty klimatyzacji w pomieszczeniach, dlatego świetnie nadaje się na dachy biurowców. Ponadto zwiększa również trwałość materiałów użytych na elewację i stropy. Trwały i wytrzymały zielony dach pozwala zaoszczędzić na ewentualnych naprawach połaci dachowej.

Unikatowy wygląd

Takie pokrycie dachu jest przede wszystkim niezwykle oryginalne i estetyczne i pozwala na tworzenie prawdziwych ogrodów na dachach budynków. Miasto zyskuje zupełnie nowy charakter, a mimo rozwoju urbanistycznego zyskuje kolejne tereny zielone. Mogą być one miejscem wypoczynku w samym centrum miasta. Takie rozwiązania to z pewnością przyszłość zarówno jeśli chodzi o inwestycje przedsiębiorstw, jak i inwestycje prywatne.