Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Taras na dachu

Jeszcze do niedawna taras na dachu kojarzył się większości polakom z zachodnim luksusem, który oglądać mogli jedynie na filmach. Coś tak niedostępnego i wręcz futurystycznego stało się prawie po 30 latach od transformacji na wyciągnięcie ręki każdego chętnego do budowy tarasu.

Ogród na dachu

Szukając odpowiedniego miejsca na zlokalizowanie na nim tarasu często bierzemy pod uwagę dach. Jest to przestrzeń zwykle niewykorzystywana, która po odpowiednich przeróbkach budowlanych doskonale nadaje się na zagospodarowanie jej na ten rodzaj zabudowy.


Przy podejmowaniu takiej decyzji koniecznie jednak trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • konstrukcja dachu i jego nośność, która zdoła utrzyma dodatkowy nacisk sięgający nawet 450 kg/m²
  • dodatkowa izolacja
  • możliwość zamontowania barier ochronnych zapobiegających upadkowi z wysokości

Nikt nie mówił, że będzie łatwo

Budowa tarasu na dachu jest inwestycją niezwykle wymagającą i skomplikowaną. Konieczność zapewnienia odpowiedniej izolacji, nawodnienia, wzmocnienia konstrukcji, a także zabezpieczenia całości pod względem użytkowym jest przedsięwzięciem wymagającym lat doświadczeń w tworzeniu takich projektów. Z tego powodu próby samodzielnego realizowania podobnych zadań są absolutnie niepolecane. Źle wykonany projekt i budowa skutkować mogą nie tylko stratami finansowymi, ale stanowić mogą zagrożenie dla jednolitości konstrukcji całego budynku, a w skrajnych sytuacjach mogą spowodować jego zawalenie się.
Dobrze wykonany projekt będzie swoją wyjątkowością cieszył przez wiele długich lat.