Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Systemy budowy domów – który wybrać?

Decydując się na budowę domu, oprócz takich aspektów jak wykorzystane materiały, czy też zastosowane technologie, inwestor musi również rozważyć system, w jakim chciałby swój dom postawić.

Jak budować?

Proces budowy domu może być realizowany systemem gospodarczym, lub zleconym. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego też przed podjęciem decyzji, warto jest zaznajomić się z nimi.

System gospodarczy oznacza realizowanie większości prac własnoręcznie przez inwestora. Założeniem tego systemu jest to, że inwestor samodzielnie zakupi wszystkie potrzebne materiały, we własnym zakresie wynajmie podwykonawców i wykona proste prace budowlane. Zastosowanie tego rozwiązania wiążę się ze sporymi oszczędnościami. Kwota końcowa projektu potrafi być nawet o 20% niższa niż w przypadku drugiego systemu.

System zlecony polega na wynajęciu firmy budowlanej, która wykona całą inwestycję od początku do końca. Rola inwestora ogranicza się jedynie do sfinansowania budowy i jej zlecenia.

Który system wybrać?

To na jaki system budowy się zdecydujemy zależne jest głównie od naszych finansów. System gospodarczy jest znacznie tańszy, ale również bardziej czasochłonny. Budowanie tym systemem potrafi się znacznie przeciągać w czasie i wiąże się z ogromną ilością spraw formalnych i logistycznych. System zlecony pozbawia inwestora tych trosk, jednak jego koszt jest znacznie wyższy niż gospodarczego.


Przed wyborem jednego z nich, warto jest wykonać rekonesans firm świadczących dane usługi i zasobność własnych środków, i na tej podstawie dokonać wyboru.