Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Solary na dachu – czy warto je zakładać?

Stale wzrastające koszty energii elektrycznej skłaniają wielu jej użytkowników do szukania oszczędności i tańszych rozwiązań. Szukając dostępnych na rynku ofert w pewnej chwili napotyka się na ścianę, której żaden z dostawców energii nie jest lub nie chce przekroczyć. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest produkcja energii elektrycznej na własną rękę.

Prąd ze słońca

Aby móc wytwarzać własnoręcznie energię elektryczną wystarczy wyposażyć się w system solarny, który za sprawą ekspozycji go na promienie słoneczne, będzie zamieniał je na energię elektryczną.
Jak to dokładnie działa? W celu stworzenia przydomowej elektrowni konieczne będzie wyposażenie się w panele solarne, akumulatory magazynujące energię oraz sterowanie systemu, które w odpowiedni sposób będzie dystrybuowało energię. O ile akumulatory i sterowanie znajdzie swoje miejsce w domu, to już lokalizacja solarów może być różna. Najczęściej wybierane miejsca to dach lub ogród na specjalnej platformie.

Lokalizacja solarów

Solary umieszczone na specjalnej platformie są rozwiązaniem z pewnością efektywniejszym w działaniu. To ile wyprodukujemy energii zależne jest od nasłonecznienia. Słońce w ciągu dnia zmienia swoją pozycje, a więc solar stacjonarny będzie jej dostarczał zmienną ilość. Solar na platformie będzie podążał za słońcem zwiększając jednocześnie uzyskiwana ilość energii.

Solary na dachu są rozwiązaniem tańszym lecz mniej efektywnym. Z drugiej strony nie potrzebują dodatkowej przestrzeni i wykorzystują i tak zbędną powierzchnie dachu. W wyborze miejsca dokonać zatem trzeba kompromisu pomiędzy kosztami systemu, a dostarczaną energią.

Przeczytaj również: Jak znaleźć dobrą firmę do malowania dachów?