Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Reklamacje dachu – co najczęściej reklamujemy?

Porządnie wykonany dach, do którego wykonania użyto dobrych jakościowo materiałów powinien nam służyć i spełniać swoją rolę przez dziesiątki lat. Niestety, często brak doświadczenia fachowców albo ich niedbałość powodują, że zmuszeni jesteśmy do reklamacji.

Nieprawidłowe rozmieszczenie dachu

Do najczęstszych przyczyn reklamacji należy nieprawidłowe rozmierzenie dachu, które skutkuje wrażeniem, że niektóre dachówki są za krótkie (kiedy łaty są zbyt daleko od siebie i pokrycie nie nachodzi w odpowiedni sposób) a niektóre za długie (łaty zbyt blisko siebie, dachówki wypychają położone powyżej pokrycie). Dlatego dach powinien być rozmierzony dokładnie, odstępy pomiędzy rzędami identyczne, dopasowane pod konkretny typ dachówki przewidzianej na konkretnym dachu.

Kominki odpowietrzające

Poważnym problemem jest też niewłaściwy montaż kominków odpowietrzających, których funkcją jest odpowietrzanie systemu kanalizacji. Dlatego powinny być umieszczane w odpowiednich miejscach i na określonej wysokości, które zależą m. in. od kąta nachylenia dachu, a nie przypadkowo. Trudności dekarzom sprawiają też obróbki blacharskie, w szczególności wokół okien i komina.

Wentylacja połaci dachu

Równie często spotyka się niepoprawnie wykonaną wentylacje połaci dachu. Brak cyrkulacji powietrza pod pokryciem może spowodować osłabienie konstrukcji więźby, dlatego bezwzględnie należy zagwarantować przestrzeń wlotową dla powietrza przy okapie oraz wylotową przy kalenicy. Z kolei dachówki wentylacyjne, których najczęściej jest ich po prostu zbyt mało lub znajdują się w nieprawidłowych miejscach trzeba montować w odpowiednich ilościach i miejscach, m.in. tam, gdzie przerwana jest ciągłość pokrycia.