Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Ocieplanie domu – na jaki materiał się zdecydować?

Termomodernizacja budynków zakłada nie tylko wymianę pieców na bardziej ekologiczne, ale po pierwsze ocieplanie domu, aby ogrzewanie budynku było bardziej efektywne, ekonomiczne i ograniczało emisję szkodliwych związków do atmosfery.

Korzyści wynikające z ocieplenia

Bezpośrednią korzyścią z ocieplenia budynku jest oczywiście redukcja wydatków na ogrzewanie, nawet o 50%. Poza tym ocieplenie budynku pozwala na zwiększenie nie tylko jego izolacji termicznej ale również akustycznej. Jest to z pewnością czynnik ważny szczególnie dla osób mieszkających przy ruchliwych ulicach. Ponadto dobrze ocieplony budynek zarówno od strony ścian, jak i dachu nie jest narażony na powstawanie pleśni i grzybów na ścianach, co jest bardzo częstym problemem w przypadku domów nieocieplonych.

Ocieplanie domu – na jaki materiał się zdecydować?

Do wyboru jest wiele, a najczęściej stosowany jest styropian i wełna mineralna. Są również najbardziej korzystnymi rozwiązaniami pod względem ekonomicznym. Dodatkowo ocieplanie za pomocą płyt styropianowych jest znacznie prostsze, gdyż wymaga użycia jedynie zaprawy klejowej i kołków przy narożnikach i ościeżach. Jego wadą jest niska odporność na temperaturę, gdyż styropian ulega zniszczeniu już przy temperaturze 80 stopni, natomiast wełna mineralna ulega zniszczeniu przy temperaturze od 200-1000 stopni, przy czym zależne jest to od ilości użytego spoiwa, które ma wytrzymałość na temperaturę do 250 stopni. Takie parametry są istotne w przypadku wystąpienia pożaru w budynku. Wełna mineralna zdecydowanie lepiej izoluje akustycznie. Wadą takiego ocieplenia jest stosunkowo duża waga, w porównaniu do styropianu, a także nasiąkliwość, przez co zalecana jest impregnacja wełny za pomocą olejów mineralnych.

Przeczytaj również: Dom od dewelopera czy budowany samodzielnie?