Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Na co zwrócić uwagę kupując dom od dewelopera?

Zawarcie umowy deweloperskiej na kupno domu wymaga od nas sprawdzenia wiarygodności firmy deweloperskiej. Jeśli wszystkie dotychczasowe realizacje dewelopera przebiegały bez zarzutu, można zdecydować się na taki krok.

Podpisanie umowy deweloperskiej

Zanim jednak podpisze się umowę deweloperską trzeba ją dokładnie przeczytać. Sprawdzenie czy w umowie nie ma żadnych niejasnych zapisów pozwalających na niezapowiedziane zmiany jest jedną z kluczowych kwestii. Należy również sprawdzić pozwolenie na budowę domu, projekt budowlany i wykonawczy. Wszystkie te dokumenty deweloper musi nam udostępnić. Umowę podpisuje się w obecności notariusza, gdyż to gwarantuje późniejsze jej egzekwowanie oraz możliwość podpisania umowy, dzięki której zostaje się właścicielem domu.

Projekt a wykonanie

Kiedy już finalizuje się umowę z przeniesieniem własności, trzeba sprawdzić czy wszystko zostało wykonane według projektu. Warto wtedy zapoznać się z dziennikiem budowy. Tam bowiem znajdują się zapisy o ewentualnych problemach technicznych, jakie wystąpiły w trakcie budowy. Aby mieć pewność jakości użytych materiałów warto zapytać o atesty i certyfikaty.

Gwarancja

W umowie powinien się również znaleźć zapis o gwarancji. W ten sposób jeśli w określonym w umowie czasie, okaże się, że coś zostało wykonane nieprawidłowo, deweloper będzie zobowiązany do naprawienia tego na swój koszt.

Dokładne czytanie umowy, a także dopilnowanie wszystkich kwestii przy odbiorze uchroni przed nieuczciwymi praktykami firm deweloperskich. Najlepiej korzystać z usług deweloperów, którzy cieszą się dobrą opinią.

Przeczytaj również: Od czego zacząć wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?