Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Na co zwracać uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Czyste powietrze ma duże znaczenie dla zdrowia człowieka, dlatego warto zakupić do domu oczyszczacz powietrza. Urządzenie to oczyszcza powietrze w pomieszczeniu poprzez zasysanie go, filtrację zanieczyszczeń i wypuszczanie czystego powietrza. Za pomocą oczyszczaczy usuwane są najczęściej pyły zawieszone i organiczne związki lotne (np. zapachy).

Rodzaje oczyszczaczy

Wyróżnia się dwa typy oczyszczaczy. Należą do nich urządzenia z filtrami wodnymi oraz mechaniczne z wbudowanym filtrem HEPA. Bardzo dużą wadą oczyszczaczy wodnych jest jednak możliwość rozwoju drobnoustrojów, które mogą wydostawać się na zewnątrz i zanieczyszczać powietrze w domu jeszcze bardziej. Kluczowe jest zatem regularne czyszczenie urządzeń, wymiana wody oraz filtrów.

Oczyszczacz powietrza a powierzchnia

Niezwykle istotne znaczenie przy wyborze oczyszczacza ma metraż pomieszczenia, w którym będzie on używany oraz deklarowana przez producenta powierzchnia, którą może oczyścić dane urządzenie. W przypadku dużych mieszkań czy domów nie warto interesować się najtańszymi rozwiązaniami, ponieważ nie będą one w pełni spełniać swojej funkcji. Wiąże się to z wielkością filtra montowanego w urządzeniu. W przypadku droższych oczyszczaczy jest on większy, więc możliwe jest oczyszczanie powietrza na większej powierzchni. Do dużego domu można również kupić kilka mniejszych urządzeń i umieścić je w kilku pomieszczeniach. Przed zakupem warto jest również obserwować ceny oczyszczaczy. Najniższe są one zwykle latem, a ceny rosną w sezonie grzewczym, gdy większy jest problem smogu.

Przeczytaj również: Serwisowanie oczyszczacza powietrza – czy trzeba je robić?