Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Kolektory słoneczne – dofinansowanie?

Coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii bądź wspomaganie tradycyjnego ogrzewania za pomocą kotłów gazowych lub węglowych kolektorami słonecznymi. Nie jest to jednak tania inwestycja. Zatem czy można na kolektory słoneczne otrzymać dofinansowanie.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych można otrzymać z Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, w ramach kilku prowadzonych programów, mających na celu walkę ze smogiem, termomodernizację budynków, a także zmianę dotychczasowego źródła energii na bardziej ekonomiczny. Większość tych programów przeznaczonych jest dla przedsiębiorców. Są jednak również takie, w których osoby fizyczne w ramach środków dofinansowania z programu UE, otrzymają potrzebne wsparcie. Dofinansowanie różni się w różnych programach i wynosi zwykle od 20-50%. O szczegóły należy pytać w Urzędach, gdyż każde województwo posiada inną pulę środków na ten cel.

Programy dofinansowania

Wnioski zbierane są w ramach programów: Region, PROW – dla rolników i przedsiębiorców rolnych. POLSEFF2 – dla małych i średnich przedsiębiorców, RPO, dofinansowania grantowego w ramach III Edycji Funduszy Norweskich i EOG. Inne programy, w ramach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej różnią się w zależności od województwa. Założeniem każdego z nich jest termomodernizacja budynków, wymiana pieców, instalacja paneli fotowoltaicznych i dzięki temu poprawa jakości powietrza. Warto pytać o szczegóły w miejscowych Urzędach.