Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Jakie zanieczyszczenia występują w domowym powietrzu?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że powietrze, którym oddychają w domu może być tak samo, a nawet bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Stanowi to szczególny problem w budynkach, które nie posiadają sprawnie działającej wentylacji. Skutkiem zanieczyszczonego powietrza w domu mogą być m.in. bóle głowy, złe samopoczucie, przemęczenie, problemy z oddychaniem, a nawet omdlenia oraz nudności. Zanieczyszczenia w powietrzu są najgroźniejsze dla dzieci i osób z astmą.

Pleśń w powietrzu

Jednym z ważniejszych zanieczyszczeń powietrza jest pleśń występująca w domu, zwykle w pomieszczeniach wilgotnych, które wietrzone są bardzo rzadko. Mikotoksyny produkowane przez pleśń są bardzo groźne dla zdrowia człowieka.

Dym tytoniowy

Kolejnym zanieczyszczeniem występującym w domowym powietrzu jest dym tytoniowy obecny w mieszkaniach palaczy. Ten rodzaj zanieczyszczeń łatwo jest usunąć poprzez zaprzestanie palenia papierosów w domu oraz w jego okolicy, ponieważ dym może przedostawać się również przez balkon i okna.

Inne substancje chemiczne

Szkodliwym zanieczyszczeniem są również substancje chemiczne pojawiające się w domach podczas remontów, np. z farb malarskich czy klejów budowlanych. Po każdym malowaniu czy remoncie należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, aby pozbyć się szkodliwych substancji obecnych w powietrzu. Podobnie wygląda sytuacja z meblami produkowanymi z prasowanego drewna, z którego może wydobywać się toksyczny formaldehyd działający drażniąco na drogi oddechowe człowieka. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest również wietrzenie pomieszczeń, w których znajdują się meble.

Przeczytaj również: Zasady korzystania z nawilżacza powietrza w domu