Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Malujemy, czyli jaką farbę wybrać do wnętrza, a jaką na zewnątrz?

Prace wykończeniowe są jak wisienka na torcie w procesie budowania domu. Jednak trzeba pamiętać o wybraniu odpowiednich produktów do tego celu.

Farby do wnętrz

Do dyspozycji mamy gotowe farby w puszkach oraz te z mieszalnika. To jednak nie wszystko, ponieważ farby różnią się nie tylko sposobem ich aplikacji oraz możliwą do uzyskania paletą barw. Zastosowanie odpowiedniej dyspersji – akrylowej lub winylowej pozwoli na łatwiejsze mycie ściany lub zwiększy jej odporność na wilgoć. Z dystansem należy natomiast podchodzić do możliwości krycia danej farby, ponieważ i tak najczęściej powierzchnię trzeba pokryć emulsją dwa razy dla wyrównania koloru.

Farby elewacyjne

Są przeznaczone do malowania zewnętrznych części budynku. Idealnie nadają się do pokrycia takich materiałów jak cegła oraz tynk. Powinna być hydrofobowa czyli taka, która tworzy szczelną powłokę i nie pozwala na przedostanie się przez nią wilgoci. Jednocześnie pozwala ona na odparowanie nadmiaru wody ze ścian zewnętrznych. Dobry jakościowo produkt nie boi się wpływu czynników zewnętrznych na jego trwałość. Do farb zewnętrznych należą także te, przeznaczone do malowania dachów. Odbijają one promienie UV, przez co nie tracą na intensywności, a także są przeciwkorozyjne.