Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Jak wybrać dobrą dachówkę na dach – na co zwracać uwagę?

Zanim wybierzemy konkretny rodzaj i kolor dachówek, musimy przede wszystkim zdecydować, czego konkretnie chcemy. I to nie tylko pod względem materiału, kształtu dachówek czy koloru, ale również ilości. Kupno zbyt wielu sztuk jest zwyczajnie zbyt drogie, natomiast zakup za małej ilości, skutkuje koniecznością dokupienia kolejnych dachówek, co może ostatecznie dać efekt kolorowych łat na naszym dachu.

Wielkość dachówki

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na dachówki ceramiczne, czy betonowe, ich wielkość uzależniona jest od kształtu i wielkości dachu. Zasada jest prosta – na dachach nieskomplikowanych, dwuspadowych i dużych dobrze będzie wyglądała dachówka o większych gabarytach, którą kładzie się szybciej.


W przypadku dachów dużych ale o skomplikowanym kształcie oraz prostych, lecz małych, najlepszą opcją będzie wybór dachówki mniejszej. Unikamy w ten sposób docinania dachówek na skomplikowanych dachach oraz przytłaczającego efektu wizualnego na dachach niewielkich.

Lokalizacja posesji

Istotna, oprócz kształtu i wielkości dachu, jest również lokalizacja budynku. Jeśli dom zlokalizowany jest w pobliżu lasu czy innych dużych skupisk drzew, w szczególności jeśli dach znajduje się w cieniu, dachówka może porastać mchem. Dlatego w takim przypadku warto zdecydować się na dachówkę ceramiczną glazurowaną lub angobowaną – te powłoki chronią dachówkę przed porastaniem mchem.

Certyfikaty i gwarancje

Każda dachówka musi posiadać aprobaty i certyfikaty budowlane, które potwierdzają bezpieczeństwo i zgodność wykonania z obowiązującymi normami. Poza certyfikatami, ważna jest też gwarancja producenta. Warto, żeby wybrana przez nas dachówka, poza innymi gwarancjami, miała również gwarancję mrozoodporności.