Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Pleśń i wilgoć w pomieszczeniu – jak się ich pozbyć?

Mylnym przekonaniem jest, że pleśń i wilgoć to domena starego i zużytego budownictwa. Zielone naloty na ścianach, najczęściej w samych rogach, powstać mogą nawet w dopiero co postawionym budynku. Jak się zachować w takiej sytuacji?

Przede wszystkim nie panikuj!

Pierwszą myślą po dostrzeżeniu pleśni na ścianie jest natychmiastowa chęć pozbycia się jej. Duży błąd. Jest to działanie bezcelowe, które w dłuższej perspektywie nie przyniesie żadnej korzyści. Pierwszą czynnością którą należy wykonać jest określenie źródła i powodu powstawania pleśni. Może to być pęknięta rura, dziurawy dach, rynna itd. Coś co powoduje dostawanie się do ściany wilgoci. Koniecznie trzeba to sprawdzić. Warto również podczas poszukiwań sprawdzić dokładnie wentylacje. Niedrożne kanały wentylacyjne również mogą być źródłem powstawania pleśni.

Usuwanie pleśni

Po znalezieniu i co najważniejsze usunięciu powodu występowania pleśni, nalot z czasem sam powinien obumrzeć i zaniknąć. Zajmie to jednak odrobinę czasu więc warto jest ten proces przyśpieszyć poprzez zastosowanie specjalnej dmuchawy, która osuszy zagrzybienie i pozbawi pomieszczenie wilgoci. Po dokładnym osuszeniu i wyschnięciu ściany należy spryskać ją silnym środkiem zawierającym substancje biobójczą, która nie dopuścić do ponownego nawrotu pleśni.
Problem pleśni i wilgoci potrafi być bardzo uciążliwy. Zalecana jest w tym wypadku ogromna ilość cierpliwości. Bywa, że domownicy całymi latami zmagają się z tym problemem, nie potrafiąc namierzyć źródła.