Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Jak poprawić wytrzymałość dachu?

Podobno w przypadku budowy domu nie ma konkretnego elementu, który można uznać za mniej lub bardziej ważny. Wszystkie uważa się za dokładnie tak samo ważne i potrzebne. Ma to oczywiście sens, ale jeśli przyjrzeć się dokładnie konstrukcji, da się zauważyć, ze jest jeden element, który chroni wszystkie pozostałe przed deszczem, gradem i promieniami słonecznymi.

Najważniejsza rzecz, to dach nad głową

Przez kolejne lata opierania się silnym podmuchom wiatru, opadom intensywnego deszczu i ogromnego gradu, konstrukcja nawet najlepszego dachu z czasem ucierpi i konieczne będzie poszukanie rozwiązań, które zwiększą jego wytrzymałość. Zrealizować można to za pomocą dodatkowych pionowych belek, które służyć będą jako dodatkowe podparcie krokwi. Innym sposobem jest poprawa geometrii dachu poprzez zastosowanie specjalnych wsporników, które będą przeciwdziałać odkształcaniu się krokwi. W dużej mierze usztywni to konstrukcje całego dachu, jednak jednocześnie wpłynie na przestrzeń poddasza.

Dach od nowa

Jeśli jednak konstrukcja dachu jest już zbyt mocno zniszczona i jej dalsze funkcjonowanie zagraża mieszkańcom, konieczne będzie jej całkowite rozebranie i postawienie nowego dachu od podstaw. W tym punkcie koniecznie trzeba pamiętać, że tę decyzje podjąć musi specjalista. Samodzielne ocenianie stanu konstrukcji dachu bez posiadania stosownej wiedzy, doświadczenia i narzędzi będzie delikatnie mówiąc lekkomyślne. Po oględzinach przez specjalistę może się okazać, że konieczne do wymiany są zaledwie pojedyncze elementy, a nie cała konstrukcja.