Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Jak konserwować blachodachówkę?

Pokrycie dachu w postaci stalowej blachodachówki nie jest specjalnie trudne w utrzymaniu, pod warunkiem przestrzegania kilku fundamentalnych zasad konserwacji.

Czystość to trwałość

W przypadku dachów ze spadem, a na takich właśnie stosuje się m.in. pokrycie w postaci blachodachówki, większość zabrudzeń usuwana jest samoistnie, dzięki opadom atmosferycznym.
Nie zwalnia to jednak od regularnej kontroli dachu polegającej na corocznych oględzinach oraz dokładniejszej oceny stanu pokrycia raz na pięć lat.


Nierównomierne blaknięcie, odpadające fragmenty powłoki, pęcherze oraz zadrapania i pęknięcia, wskazują na konieczność naprawy.
Jeśli jednak w wyniku kontroli okaże się, że stan blachodachówki jest zadowalający, a dach jest jedynie mocno zabrudzony, należy go niezwłocznie wyczyścić. Jest to istotne dla utrzymania optymalnego czasu użytkowania, ponieważ pokrycia stalowe, zwłaszcza te z powłoką organiczną są wrażliwe na znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia takie jak związki siarki, azotu i chloru oraz sadza. Nieusuwane nieczystości, w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym i wodą, nieuchronnie prowadzą do pękania powierzchni powłoki organicznej.

Jak myć blachodachówkę?

Kurz i zabrudzenia, zatrzymując wilgoć na powierzchni dachu, grożą korozją, dlatego, kiedy warstwa brudu nie została spłukana przez deszcz, należy dach umyć, stosując do tego delikatne preparaty przeznaczone do pielęgnacji pokryć wykonanych z blachodachówki. Preparat nanosi się na powierzchnię i spłukuje od góry wodą po kilku minutach od nałożenia środka czyszczącego, używając dla lepszego efektu miękkiej szczotki. Uporczywe plamy usuwa się za pomocą ściereczki nasączonej białym alkoholem.