Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Meble drewniane stały się bardzo popularne w naszych ogrodach i choć cieszą oko swoim wyglądem i doskonale się na nich wypoczywa, aby służyły nam przez lata należy o nie odpowiednio zadbać i konserwować.

Jak konserwować drewniane meble?

Meble ogrodowe przez cały sezon narażone są na silne promienie słoneczne, deszcz oraz zmiany temperatur. Czynniki te powodują proces ich szarzenia oraz powolnej degradacji drewna. Aby temu zapobiec należy stosować preparaty ochronne takie jak bejca czy lakier do drewna. Ważne jest aby preparat był dopasowany do rodzaju z drewna, gdyż inaczej impregnuje się meble z rodzimych gatunków, a innych preparatów wymagają gatunki egzotyczne.

Jak impregnować meble?

Meble z rodzimych gatunków najlepiej najpierw zaimpregnować lub pomalować, a po zakończonym sezonie dokładnie umyć i wysuszyć Należy je następnie przenieść do suchego pomieszczenia, gdzie jest dodatnia temperatura. Nie powinny być też szczelnie okryte folią, gdyż drewno wymaga delikatnej wentylacji.


Meble z drewna egzotycznego p.n. teku nie wymagają tylu zabiegów, natomiast warto pamiętać, że mogą delikatnie szarzeć. Jeśli zależy nam na pięknej barwie powinno się je pokryć olejem przeznaczonym do drewna tekowego i powtarzać nie częściej niż co dwa lata.

Jak pielęgnować wiklinę i ratan?

Najlepiej używać do ich mycia delikatnych środków czyszczących i dokładnie wysuszyć. Po zakończonym sezonie, tak jak meble drewniane, należy je przenieść do suchego miejsca i zabezpieczyć przed wilgocią, gdyż ratan i wiklina pozostawione na zewnątrz mogą ulec zniszczeniu.

Przeczytaj również: Najpopularniejsze i najbardziej praktyczne kolory mebli do ogrodu