Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Jak dbać o dach domu?

Dach jest bardzo ważnym elementem każdego budynku. Należy o niego dbać, by jak najdłużej spełniał swoje funkcje – nie tylko te estetyczne, ale także izolacyjne.

Zmienne pory roku

Aby dach jak najdłużej zachował swoją funkcjonalność, należy przystosować go do zbliżającej się pory roku. Po zimie należy wykonać jego przegląd i usunąć ewentualne uszkodzenia i zanieczyszczenia. Przed kolejną zimą z kolei warto zabezpieczyć go przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Mycie dachu

Nagromadzenie brudu może przyczynić się do powstawania miejscowych pęknięć – zwłaszcza w przypadku blachodachówki. Warto więc umyć ją w sezonie letnim lub zimowym. Co więcej, podczas mycia można zauważyć niepokojące uszkodzenia i naprawić je, zanim znacząco wpłyną na szczelność dachu.

Należy jednak pamiętać, że podczas czyszczenia blachy czy blachodachówki nie zaleca się używania silnych detergentów. Najskuteczniejsze będzie użycie wody pod ciśnieniem w połączeniu z łagodnym środkiem myjącym.

Usuwanie mchu

Na dachówkach ceramicznych często gromadzi się mech – zwłaszcza w przypadku budynków zlokalizowanych w pobliżu lasów lub na podmokłych terenach. Mech bezwzględnie należy usunąć. W tym celu najlepiej stosować środki biobójcze, również używając wody pod ciśnieniem. O ile w przypadku blachy czy blachodachówki nie jest to bardzo problematyczne – na typowe dachówki trzeba bardzo uważać; zbyt wysokie ciśnienie może je uszkodzić.