Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Jak często konserwować dach?

Dach jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą częścią każdego domu. To on chroni cały budynek przed wpływem warunków atmosferycznych i niezwykle silnego nasłonecznienia.


Z powodu czasem ekstremalnych warunków pogodowych z którymi musi się mierzyć, z biegiem lat ulega on uszkodzeniu i zniszczeniu. Aby pełnił swą funkcje jak najdłużej i najlepiej, konieczne jest jego okresowe konserwowanie.

Jak dbać o dach?

Wbrew pozorom odpowiednie dbanie o dach nie jest czynnością zbyt skomplikowaną i czasochłonną. Wystarczy raz do roku wybrać się na górę i wzrokowo ocenić stan poszycia. Jednocześnie korzystając z okazji usunąć można zalegające w rynnach i korytkach liście i inne nieczystości, których nie zmył deszcz lub nie zwiał wiatr.

Kontrola stanu zadaszenia

Raz na pięć lat zalecana jest szczegółowa kontrola stanu dachu. Polegać ona powinna na szczegółowym przejrzeniu wszystkich krawędzi koszy dachowych oraz rynien. Dodatkowo należy szczegółowo sprawdzić stan poszycia, szczególnie uważnie zwracając uwagę na wszelkie, nawet najmniejsze ogniska korozji. Z reguły wystąpić mogą jedynie odpryski farby ochronnej, która chroni poszycie przed uszkodzeniem, Po zauważaniu takich ubytków należy bezzwłocznie uzupełnić ubytki ręcznie. Jest to czynność bardzo prosta, wystarczy drobny i cienki pędzelek oraz oczywiście farba zabezpieczającą.


W przypadku odkrycia dużych ubytków farby ochronnej lub wręcz wżerów korozji, konieczna jest opinia specjalisty, który oceni, czy dane miejsca należy wymienić lub pomalować.