Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Jak często impregnować dach?

Drewniane elementy konstrukcji dachu oraz dachówki (betonowe i ceramiczne) wymagają stosowania zabiegu impregnacji, czyli zabezpieczeniu ich przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak pogoda, szkodniki czy grzyby.

Pozbądź się mchu i porostów

Na powierzchni naturalnych dachówek ceramicznych często pojawia się mech i porosty, a na dachówkach betonowych po pewnym czasie występuje nieestetyczny nalot. Rozwiązaniem tego problemu jest bardzo dokładne oczyszczenie dachu za pomocą myjki wysokociśnieniowej, a następnie pokrycie go impregnatem zabezpieczającym przed brudem oraz porastaniem. Jeśli dach znajduje się w złym stanie, a mchy i porosty głęboko wrosły w powierzchnię dachówek, należy w pierwszym etapie zastosować preparat zmiękczający, który znacznie ułatwi usunięcie roślin. Dachówki można również pokryć specjalnym środkiem grzybobójczym, aby zapobiec powstawaniu pleśni. Ponadto impregnacja dachu zapobiega blaknięciu koloru, które następuje pod wpływem działania promieni słonecznych. Impregnat sprzyja również utrzymaniu czystości dachu, ponieważ większość zanieczyszczeń spływa z jego powierzchni wraz z deszczem.

Kiedy impregnować dach?

Pierwsza impregnacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku dachu, który ma mniej niż 10 lat, a jego pokrycie nadal znajduje się w doskonałym stanie. Zabieg ten pozwala utrzymać nowy wygląd dachówek przed długi czas. Impregnację dachu, zwłaszcza w przypadku dachówek betonowych, należy powtarzać co kilkanaście lat lub częściej, jeżeli jest taka potrzeba.