Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Ile kosztuje budowa domu – czy budowa systemem gospodarczym się opłaca?

Koszt budowy domu zależny jest od wybranej technologii budowlanej, a także użytych materiałów i przede wszystkim kubatury budynku. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty związane z zakupem działki, a także zatrudnienia firmy budowlanej, a w przypadku rynku pierwotnego- marży dewelopera. Dlatego zbudowanie domu w systemie gospodarczym może się opłacać i dać ok. 10% oszczędności.

Koszty systemu gospodarczego

Szacunkowy koszt budowy domu w systemie gospodarczym zależny jest również od ilości prac, które wykonamy na budowie we własnym zakresie, oszczędzając na robociźnie. Dom w systemie gospodarczym z pewnością się opłaca, jeśli dysponujemy odpowiednim czasem aby załatwiać formalności, materiał budowlany, a także wybrać odpowiednią ekipę do pomocy w budowie domu. Trzeba zakupić projekt, najlepiej jak najprostszy, aby nie generował dodatkowych kosztów. Po pierwsze budowę trzeba zgłosić. We własnym zakresie trzeba zatrudnić kierownika budowy, który nadzorował będzie wykonywanie prac według projektu.

Czas to także cenna waluta

Trzeba zaznaczyć, że system gospodarczy nie jest z pewnością odpowiedni dla osób, którym zależy na szybkim postawieniu domu, gdyż budowa tradycyjnego murowanego domu może trwać nawet 2 lata. Po wykonaniu prac wykończeniowych, muszą być one odebrane przez Inspektora Nadzoru Budowlanego. Załatwienie wszystkich formalności wymaga sporo czasu i determinacji, a oszczędność może być tym większa, im więcej prac jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Dla niektórych jedynym słusznym wyjściem będzie system zlecony.

Przeczytaj również: Dom energooszczędny czy dom pasywny – który wybrać