Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Haloterapia – czym jest i kiedy należy ją stosować?

Haloterapia jest metodą terapeutyczną polegającą na wdychaniu powietrza, które jest nasycone związkami soli.

Rodzaje haloterapii

Istnieje wiele rodzajów haloterapii, m.in. inhalacje, kąpiele solne, płukania solne, krenoterapia. Inhalacje polegają na wdychaniu rozpylonego w powietrzu roztworu soli. Metoda ta ma zastosowanie szczególnie w nieżycie nosa, chorób oskrzeli, krtani czy alergii. Wdychanie solanki nawilża drogi oddechowe i wspomagają odkrztuszanie.

Kapiele solne

Druga metoda, czyli kąpiele solne, polegają na zanurzeniu ciała w wodzie zawierającej sole o różnym stężeniu. Kąpiele zalecane są przede wszystkim osobom zmagającym się z chorobami skóry, np. łuszczycą lub łojotokowym zapaleniem skóry. Kąpiel może być całkowita lub częściowa polegająca na zanurzeniu w wodzie z solami tylko części ciała. Kąpiele wzmacniają również odporność organizmu i pomagają w leczeniu przeziębienia.

Płukania solne wykazują właściwości oczyszczające i stosowane są głównie do płukania zatok. Dzięki temu zabiegowi zatoki oczyszczają się, zmniejszają się bóle głowy, a także poprawia smak i węch, które były ograniczone przez zalegającą w zatokach wydzielinę. Płukania solne mogą być również wykorzystywane do leczenia chorób jamy ustnej.

Czym jest krenoterapia?

Krenoterapia jest metodą polegającą na piciu wody z odpowiednim stężeniem soli. Wpływa ona przede wszystkim na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego poprzez pobudzenie trawienia. Picie wody z roztworem soli mineralnych poprawia także działanie układu moczowego i wzmacnia układ immunologiczny.

Przeczytaj również: Aplikacje smogowe na telefon – czy warto je instalować?