Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Gdzie kupić mieszkanie? Rynek pierwotny czy wtórny?

Przed zakupem mieszkania przemyślenia wymaga wiele kwestii – od jego lokalizacji, poprzez cenę, aż po niezbędny dla klienta metraż czy liczbę pokoi. Jednak podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać jest to, z jakiego rynku ma ono pochodzić: z pierwotnego czy z wtórnego?

Czym jest rynek pierwotny i wtórny?

Zasadnicza różnica między nieruchomościami z rynku pierwotnego i wtórnego jest sposób ich nabycia. Rynek pierwotny umożliwia zakup nowego mieszkania od dewelopera lub Spółdzielni Mieszkaniowej. Rynek wtórny natomiast oznacza nabycie mieszkania, które zostało wybudowane jakiś czas temu i ma o już użytkującego je właściciela. Mieszkanie takie możemy kupić bezpośrednio od niego lub za pośrednictwem biura nieruchomości.

Zalety rynku pierwotnego

Argumentem przemawiającym za zakupem mieszkania na rynku pierwotnym jest to, że jest nowe. Nabywcy mają możliwość zaadaptowania wnętrza według własnych upodobań. Wzrost zainteresowania rynkiem pierwotnym odnotowano również dzięki różnym programom państwowym dofinansowującym zakup mieszkania.

Zalety rynku wtórnego

Największą zaletą mieszkania z rynku wtórnego jest jego relatywnie niska cena. Jego zakup nie wiąże się z okresem oczekiwania, aż nieruchomość zostanie wybudowana i oddana do użytkowania. Dużym plusem dla wielu osób jest także brak konieczności aranżacji wnętrza.

Na pytanie „gdzie kupić mieszkanie” nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od kwoty, jaką dysponuje nabywca oraz które z cech nieruchomości są dla niego najważniejsze.

Przeczytaj również: Najdroższe nieruchomości – w jakich miastach kupujący muszą zapłacić najwięcej za m2