Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Dom od dewelopera czy budowany samodzielnie?

Odwieczne pytanie osób, które chcą wziąć kredyt na dom brzmi, co bardziej się opłaca dom od dewelopera czy budowany samodzielnie? Jeśli chodzi o samo kredytowanie, to kredyt na dom od dewelopera można czasem łatwiej uzyskać, zwłaszcza jeśli posiada on doświadczenie i wiele sfinalizowanych umów. Dom budowany samodzielnie pozwala na swobodny wybór projektu, który nam odpowiada i na jego realizację. Jeśli znajdziemy firmę deweloperską, której projekt jest na ukończeniu możemy szybciej wprowadzić się do domu niż w przypadku samodzielnej budowy.


Z pewnością budowa takiego samego domu samodzielnie będzie mniej kosztować. Jakie są inne zalety i wady obydwu rozwiązań?

Zalety samodzielnej budowy

W przypadku budowy samodzielnie dobierasz materiały według własnych potrzeb i wiesz jakie zostały użyte. Dom od dewelopera wprawdzie ma wytyczne dotyczące wyboru określonych materiałów w projekcie, jednak nie wiemy skąd były pozyskane, jaka jest ich jakość oraz czy koszty nie zostały zawyżone. Każda zmiana w projekcie wymaga załatwienia wielu formalności.

Jakie są zatem wady?

Kiedy buduje się dom samodzielnie w systemie gospodarczym, odpowiada się za wszystkie błędy. Dom w stanie deweloperskim jest korzystniejszą opcją dla tych, którzy nie mają czasu na doglądanie budowy. Trzeba się oczywiście liczyć z dodatkowymi kosztami, jeśli będzie się chciało wprowadzić modyfikacje w projekcie. Choć w przypadku zmian w domu budowanym samodzielnie również nie obejdzie się w takim przypadku bez kosztów. Wybór pomiędzy domem od dewelopera a budowanym samodzielnie wcale nie jest zatem łatwy i oczywisty.