Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Dachówka? Blacha? Czyli co na dach?

Budując własny dom trzeba zwracać uwagę nie tylko na jego ładny wygląd ale także na materiały, z jakich zostanie on wybudowany. Nie bez znaczenia jest tutaj dach, nazywany często piątą elewacją.


Obok dobrze wykonanej drewnianej konstrukcji dachu, niezmiernie ważne są parametry techniczne materiałów, użytych do jej pokrycia.

Dachówki ceramiczne

Są to najbardziej odporne pokrycia dachowe. Wytrzymają naprawdę wiele – nie tylko spore wahania temperatury, ale także ekstremalne mrozy zimą oraz mocne słońce latem. W dodatku nie groźne są im uszkodzenia mechaniczne, jakie mogą zadać gałęzie czy spadający grad. Są w stanie przetrwać nawet sto lat bez przeprowadzania remontu, a sami producenci dają im aż 50 lat gwarancji! Podobnie jest z dachówkami cementowymi, jednak w tym wypadku gwarancja będzie o 20 lat krótsza z powodu mniejszej odporności na uszkodzenia.

Blachodachówki wypadają słabiej

Sama gwarancja, która obejmuje 15 lat potrafi już trochę powiedzieć na temat parametrów takiego pokrycia. Blachodachówki potrafią wytrzymać jednak trochę więcej, bo około 40 – 50 lat. Ich trwałość zależy od grubości użytej stali, rodzaju powłoki oraz wysokości wytłoczeń, które im są wyższe, tym lepiej.