Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Co najlepiej wybrać do pokrycia dachu – blacha, dachówka czy gont?

Wybranie materiału na pokrycie dachu zależne jest od możliwości finansowych. Jednak nie jest to jedyny czynnik decydujący o wyborze określonego rozwiązania. Warto jednak dowiedzieć się, jakie zalety mają poszczególne rozwiązania, biorąc pod uwagę dachówkę, blachę lub gont.

Blachodachówka

Po pierwsze istotnym czynnikiem jest wytrzymałość konstrukcji dachu, bowiem nie wszystkie nadają się do pokrycia dachówką ceramiczną lub cementową. Z pewnością pokrycie blachodachówką jest prostsze i tańsze. Wadą tego rodzaju pokrycia dachowego są hałasy występujące przy silnych opadach atmosferycznych.

Dachówka

Dachówka jako pokrycie dachu prezentuje się zdecydowanie bardziej estetycznie. Ich największym atutem jest trwałość na kilkadziesiąt lat, a także nienasiąkliwość. Dodatkowo jeśli poddasze adaptuje się na strefę mieszkalną, lepiej jest jeśli to możliwe zdecydować się na dachówkę, gdyż charakteryzuje ją wyższy stopień izolacji akustycznej. Nadają się one na dachy, które charakteryzują się odpornością na obciążenia, gdyż dachówki nasiąkają wodą i konstrukcja staje się jeszcze cięższa.

Gonty

Z kolei gonty sprawdzają się na dachach o skomplikowanych kształtach. Tworzy je włókno szklane i tworzywo sztuczne, a także masa bitumiczna oraz warstwa podkładowa. Ten typ pokrycia dachowego zarówno dobrze izoluje akustycznie, jak i chroni przed wilgocią.

Co wybrać?

Zatem, aby zapewnić sobie pełen komfort warto wybrać dachówkę gontową. Jeśli natomiast zależy nam głównie na estetyce i trwałości, a konstrukcja jest wytrzymała możemy wybrać dachówkę ceramiczną.