Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

Co najczęściej reklamujemy w dachu?

Reklamacje dachu wynikają w przeważającej liczbie przypadków z błędów dekarskich. W przypadku renomowanych firm rzadko zdarza się, żeby problemy stwarzał sam materiał w postaci dachówek ceramicznych, betonowych czy blachodachówek.

Wygląd zadaszenia

Jeśli chodzi o wygląd dachu, to reklamowane są najczęściej trzy kwestie: krzywe ułożenie dachówek, nieszczelne piony i różnice w kolorze dachówek ceramicznych. Pierwszy z tych błędów, ewidentnie dekarski, powoduje nieestetyczny wygląd dachu oraz stwarza w późniejszym czasie niebezpieczeństwo doprowadzenia do poważnych zaburzeń w konstrukcji związanych z dopływem wilgoci do wnętrza, co jest problemem dużo poważniejszym niż ładny wygląd.


Nieszczelne piony z kolei, czyli miejsca, gdzie pionowe kominy czy lukarny łączą się z dachem są również konsekwencją braku dekarskich umiejętności. Również i w tym przypadku wilgoć spowoduje prędzej czy później pewne zniszczenia. Dlatego w miejscach łączeń pionów z połacią, tam, gdzie mogą powstać nieszczelności, konieczna jest dodatkowa obróbka blacharska.
Obydwa te błędy są z pewnością błędami dekarskimi i podlegają jak najbardziej reklamacji.

Pokrycia ceramiczne

Często inwestorzy zgłaszają też reklamacje pokryć ceramicznych – dachówki różnią się kolorem. Jednak w tym przypadku reklamacja nie będzie uznana – dachówka ceramiczna jest materiałem naturalnym, który powstaje w procesie wypalania gliny rzadko występującej w jednolitych złożach. Dlatego naturalną cechą dachówek ceramicznych są różnice w odcieniach nawet w tej samej partii produkcyjnej. Nie jest to wadą i nie podlega reklamacji.